Atlı Köşk’ün satışına itiraz

Atlı Köşk üzerindeki 1/48 oranındaki paya 17 Nisan 2023 tarihinde hükmen hak sahibi olduğunu ve tapusunu aldığını iddia eden Sevilay Sabancı Çınar, bu defa köşkün satışı için mahkemeye başvurdu. Hacı Ömer Sabancı Holding ile Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü’ne ‘ortaklığın taşınmazın satılarak giderilmesi’ talepli dava açan Çınar, davaya konu Atlı Köşk’ü Sabancı ailesiyle anlaşarak paylaşmasının mümkün olmadığını iddia etti.

İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açan Sevilay Sabancı Çınar’ın avukatı M. Çağrı Bağatur dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

1/48 PAY TALEBİ

“Atlı Köşk’ün bölüştürülmesi de mümkün olmadığından satılarak paraya çevrilmesini isteme zorunluluğu doğmuştur. Taşınmazda Sabancı Üniversitesi Rektörlüğü lehine kurulmuş 30 yıl süreli kullanım hakkı söz konusudur. Müvekkil, kendi açtığı dava ile kendi payı olan 1/48 oranındaki intifa (kullanım) hakkının da süresinin dolmasına çok az bir zaman kalmıştır. Atlı Köşk’ün üzerindeki intifa hakkı ile satılması değerini düşürecektir. Bu nedenle Atlı Köşk’ün satış yoluyla paydaşlığının giderilmesine ve kullanım hakkının 1/48 paya düşecek bedel üzerinden devam etmesine karar verilmesini talep ederiz.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*