Elon Musk, Google ve Microsoft Gibi Şirketlerin Yapay Zeka Uygulamalarını Durdurma İsteğinin Arkasında Ne Var?

Open AI şirketi tarafından sunulan ChatGPT sohbet robotunun ilk versiyonu o kadar ilgi çekti ki insanlığın tam olarak böyle bir şeye ihtiyacı varmış, diye düşündük. Yapay zekaya dayalı sohbet robotu ChatGPT’nin son sürümü GPT-4 tanıtıldığından bu yana ise işler akıl almaz boyutlara ulaştı. Ardından metni görüntüye dönüştüren yapay zeka uygulaması Midjourney ile yapılan görseller sosyal medyayı kasıp kavurdu. Her şey ne kadar da eğlenceli görünüyor, öyle değil mi? 

Ancak geçtiğimiz günlerde aralarında Google ve Microsoft’un CEO’ları, Elon Musk, Steven Wozniak gibi kişilerin de olduğu binden fazla teknoloji şirketi yöneticisi ve yapay zeka uzmanı, Chat GPT 4’ten daha üst seviyedeki tüm yapay zeka uygulamalarının faaliyetlerinin en az 6 ay boyunca durdurmasını öneren bir açık mektup imzaladı. Her şey bu kadar eğlenceliyken neden böyle bir adım atıldı, dersiniz…

OpenAI tarafından yeni sürümü dünyayı kasıp kavuran ChatGPT uygulaması başlarda oldukça heyecan vericiydi.

Ancak son geliştirilen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT 4 ile hem metin hem de görsel üzerinden yanıtlar alabilirsiniz. Yeni bir şarkı yazmasını hatta bestelemesini bekleyebilir hatta bir kitap bile yazdırabilirsiniz.

TikTok ve Twitter’da yapay zeka destekli bu uygulamalar ile yapabildiklerini paylaşan kullanıcılar akıl almaz işlere imza attı.

ChatGPT 4 ile yeni bir oyun için kodlama yapması istendi, bir avukata vermeniz için dava mektubu hazırladı ve kişisel verilerine ulaşarak kişilerin adresini bulabildi. Midjourney ile ise ‘şişme montlu Papa’ ve ‘tutuklanan Donald Trump’ gibi hazırlanan görseller viral oldu.

Fakat tüm bunların ardından ücretsiz olarak kullanıma sunulan Midjourney uygulaması ücretsiz deneme haklarının kötüye kullanım nedeniyle durduruldu.

ChatGPT 4 ücretli olarak sunulmasına rağmen milyonlarca kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Yapay zeka uygulamalarının ücretli veya ücretsiz olması kişilerin önünde engel değil. Hal böyle olunca birçok teknoloji şirketi yöneticisi ve yapay zeka uzmanı harekete geçti.

Chat GPT 4’ten daha üst seviyedeki tüm yapay zeka uygulamalarının faaliyetlerini en az 6 ay boyunca durdurmasını öneren bir açık mektup imzalandı.

Aralarında Google ve Microsoft’un CEO’ları, Elon Musk, Steven Wozniak gibi kişilerin de olduğu binden fazla ismin bu kararı şaşırtıcıydı.

Mektupta bu önerinin yapay zeka uygulamaları daha da gelişmeye ve büyük kitlelere ulaşmaya devam etmeden önce olası zararlarını engelemeye yönelik teknik ve hukuksal çalışmalara ağırlık verilmesi için yapıldığı belirtildi.

“Bu tarz yapay zeka uygulamaları kontrolsüzce gelişmeye devam ederse yanlış bilgi, dezenformasyon ve suç oranı artacak!”

Mektupta belirtildiği üzere teknoloji yöneticileri işin hukuksal boyutta bir düzene oturması gerektiğinden söz ederken, bu uygulamaların kontrolsüz kullanıldıkça yanlış bilginin yayılmasına yol açacağını söylüyor.

Mektubun orijinaline buradan erişebilirsiniz.

Yapay zeka araştırmacılarının bazıları ise bu masum görünen açıklamaya şirketlerin zaman kazanmasına yardımcı olacağı için politik bir tutum olarak yorum yaptı.

Bazı kullanıcılar ise mektupta bu uygulamalardan bahsedilme şeklinin yanlış olduğunu savundu.

İnsanların yerini almasından tedirgin olunan yapay zeka uygulamalarının durdurulması için imzası onaylanan Elon Musk’ın bu adımı ise yorumlara bakılırsa şüphe uyandırıyor.

Başka bir kullanıcı ise yapay zeka uygulaması durdurulma imza kampanyasını yapay zekaya sordu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir