Fransa, yapay zekâ destekli gözetim sistemlerini, sivil toplum kuruluşlarının endişelerine rağmen 2024 Olimpiyatları’nda kullanmayı planlıyor

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından olan Yaz Olimpiyat Oyunları, Fransa’nın başkenti 2024 yılında Paris’te düzenlenecek. Heyecanlı bekleyiş sürerken şimdi gelen bilgiler, Fransa hükümetinin organizasyon sırasında tartışmalı bir teknolojiyi kullanmayı planladığını gösterdi.

The Register’ın aktardığına göre hükûmet, 2024 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda yapay zekâ destekli gözetim mekanizmaları kullanmak istediğini açıkladı. Bu, sabit kameralardan drone kameralarına kadar birçok farklı alanda otomatik analizlerin kullanılacağı anlamına geliyor.

Sistemin yardımıyla kamusal alanlardaki şüpheli olayların tespit edilmesi amaçlanıyor

Hükûmet, video gözetiminde yapay zekânın kullanımıyla kamusal alanlardaki şüpheli olayları tespit etmeyi amaçlıyor. Eğer gerçekleşirse Fransa, böyle bir sistemi hayata geçiren ilk Avrupa Birliği ülkesi olacak.

Yapay zekâ destekli gözetim sistemleri konusundaki endişeler

Fransa hükûmeti, bir açık mektupla teknoloji konusundaki endişelerini belirten 38 sivil toplum kuruluşunun uyarılarına rağmen bu kararı aldı. Kuruluşlara göre, önerilen gözetim tedbirlerinin uluslar insan hakları hukukunu ihlal ediyor. Teknolojinin; ayrımcılık, mahremiyet hakkı, toplanma ve örgütlenme hakkı gibi şeyler konusunda kabul edilemez riskler taşıdığı da belirtiliyor.

Dahası, sistemin benimsenmesi durumunda kamuya açık alanlarda haksız ve orantısız gözetimlerin yapacağı da mektupta söyleniyor. Ayrımcılık konusunda ise, “Suça karşı algoritmik sistemlerin kullanılması, şimdiye kadar polislik konusunda aşırılığa, ceza adaleti yapısal ayrımcılığa, ırksal, etnik ve dini azınlıkların daha fazla suçlu görülmesine neden oldu” ifadeleri kullanılıyor. Öte yandan sisteme karşı çıkan diğer kişiler,  kararın Fransa’yı distopik bir yere çevirebileceğini belirtiyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir