İspanya’dan seçim için gelen gözlemci heyeti sınırdışı edildi

Seçimleri takip etmek için İspanya’dan gelen ve 10 kişiden oluşan heyetin üyeleri pazar günü gözaltına alındı. Gözaltında tutulan heyet üyeleri dün sınırdışı edildi.

Yeșil Sol Parti, sendika ve siyasi partilerin de aralarında olduğu bazı uluslararası kuruluşlara 14 Mayıs seçimlerinde gözlemci olma çağrısı yaptı. Çağrıya, aralarında, İspanya’nın da bulunduğu farklı ülkeden birçok örgüt olumlu yanıt verdi.

Evrensel’in haberine göre çağrı üzerine İspanya’dan Siirt’e giden ve 10 kişiden oluşan heyetin tüm üyeleri seçim sabahı saat 10’da “seçim kurallarına aykırı davrandıkları” ve “akredite olmadıkları” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Gözlemciler 15 Mayıs’a İspanya dönüş biletlerini gösterince dün akşam saat 9’da bırakılarak otellerinde döndüler. Sorunun bittiğini düşünüp İspanya elçiliği ile temasa geçen heyet üyeleri tekrar gözaltına alınıp bütün geceyi karakolda geçirmek zorunda kaldı.

Bildu (Bask bölgesi partisi) milletvekili Jon Iñarritu, CUP’un (Katalan bölgesinden bir parti) Ulusal Parti Sekreteri Isabel Chacón ve İntersindikal’den (Sendika konfederasyonu) Tino Brugos’un da yer aldığı heyet sabah saatlerinde bir polis aracına bindirilip sınırdıșı edilmek üzere havaalanına gönderildi. Heyete Yeşil Sol Parti’li avukatların eșlik ettiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*