NYT’den ‘seçim’ yorumu: Kim kazanırsa kazansın ekonomik kriz gündemde olacak

ABD merkezli The New York Times (NYT) gazetesi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun olası sonuçlarına ilişkin bir analiz yayınladı. “Türkiye’deki seçimin kazananı için ödüllerden biri krizin eşiğindeki ekonomi olacak” başlığı ile yayınlanan analizde, hükümetin yaptığı harcamaların ülkeyi ekonomik krize ittiği yorumuna yer verildi.

28 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlerin kazananını ‘zorlu bir mücadele beklediğini’ yazan NYT’nin İstanbul büro şefi Ben Hubbard, “28 Mayıs’taki ikinci turda kim galip gelirse gelsin Türkiye’deki ekonomik kriz, gündemi domine edecek bir konu” ifadelerini kullandı.

‘TAAHHÜTLER YERİNE GETİRİLMELİ’

Seçim öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonun seçmenler üzerindeki etkilerini azalmayı amaçlayan bir dizi uygulamayı yürürlüğe koyduğunu hatırlatan Hubbard, şöyle devam etti: “Asgari ücreti defalarca yükseltti, memur maaşlarını artırdı ve emekli maaşına ilişkin yönetmelikleri değiştirdi. Seçimi kim kazanırsa kazansın bu taahhütlerin tümü yerine getirilmeli, bu da hükümetin geleceğe daha fazla harcama yapması anlamına geliyor.”

İktidarın bu taahhütleri yerine getirmek adına Katar, Rusya ve Suudi Arabistan ile anlaşmalar yaptığı da belirtildi.

‘SÜRDÜRÜLEMEZ POLİTİKALARIN ÜRÜNÜ’

Gazeteye konuşan Dış İlişkiler Konseyi’nde küresel ticaret ve finans uzmanı olan Brad W. Setser ise “Geçtiğimiz birkaç çeyrekteki nispeten güçlü ekonomi, sürdürülemez politikaların ürünü oldu” dedi. Ekonomide büyük olasılıkla bir daralma veya durgunluk olacağı öngörüsünde bulunan Setser, “İş bulmak ve yaşam maliyetlerini karşılayan bir maaş almak daha da zor olacak” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK LİRASI DAHA FAZLA DEĞER KAYBEDECEK’

Erdoğan’ın ekonomik politikasında değişikliğe gitmeyeceğinin sinyalini verdiğini de hatırlatan Hubbard, şöyle devam etti: “Erdoğan’ın mevcut politikalara bağlı kalması halinde ekonomistler, para biriminin daha fazla değer kaybedeceğini, hükümetin döviz işlemlerine kısıtlamalar getireceğini ve devletin döviz sıkıntısı çekeceğini söylüyor.”

‘KILIÇDAROĞLU’NUN MANEVRA KABİLİYET KISITLANABİLİR’

Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması halinde ise, Cumhur İttifakı’nın Kılıçdaroğlu’nun ‘manevra kabiliyetini kısıtlayacağını’ yazan Hubbard, Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota’nın görüşlerine yer verdi. Rota, “Eğer Kılıçdaroğlu kazanırsa, kısa ve orta vadeli planlar yaparak hükümetin ekonomisini ve yatırımcının güvenini güçlendirmeliyiz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir