Rusya’nın Türkiye’deki Seçimlre Müdahale Ettiği İddia Edildi

14 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek seçimler için heyecanlı bekleyiş sürerken geçtiğimiz saatlerde  Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar geldi. Kılıçdaroğlu, Rusya’ya seslendi.

Cumhurbaşkanı Adayı, Twitter üzerinden hem Türkçe hem de Rusça olarak paylaşım yaptı. Kılıçdaroğlu, adaylıktan çekilen Muharrem İnce’ye ait olduğu iddia edilen görüntülerin arkasında Rusların olduğunu öne sürdü.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şu şekilde:

Kılıçdaroğlu, paylaştığı tweet’te ortaya çıkan montajların, kumpasların ve deep fake içeriklerin arkasında Rusların olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız. Eğer 15 Mayıs sonrası dostluğumuzun sürmesini istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin. Biz hâlâ işbirlikten ve dostluktan yanayız.”

Önceki haftalarda binlerce Rus ve Macar Twitter hesabının Türkiye’de etkinleştirildiği iddia edilmişti

Bunun dışında araştırma firması Datailor’un bir raporuna dayandırılan ve geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan bazı iddialar, binlerce Rus ve Macar Twitter hesabının son bir ayda Türk hesap olarak etkinleştirdiğini öne sürmüştü. Bu sayının da 12 bin civarında olabileceği iddia edilmişti.

Middle East Eye’a nisan ayında konuşan Datailor yöneticisi Ahmet Turan Han, şirketinin büyük olasılıkla kimlik değiştiren ve çoğunluğunun bot olduğu düşünülen Twitter kullanıcılarıyla karşılaştığını ifade etmişti. Yaklaşık 12 bin hesabın o sıralarda Türkiye’de aktifleştirildiğini ifade eden Han, bu hesapların siyasi parti ve liderleri takip ettiğini de aktarmıştı. Han’a göre geçmişte bu hesapların %56’sı Rusça, %28’i Macarca, kalanı ise İngilizce içerikler paylaşmış.

Rusya, ABD seçimlerine dahil olmasıyla da gündeme gelmişti

Rusya hakkında bu tarz iddialar ilk kez karşımıza çıkmıyor. Donald Trump’ın kazandığı 2016 yılındaki ABD seçimlerine de Rusya’dan müdahale geldiğine dair bilgiler ortaya çıkmıştı. Rusya’nın, sosyal medyada Trump’ı desteklemek ve Hilary Clinton’ın kampanyasına zarar vermek için binlerce hesap oluşturduğu, reklamlar yayınladığı ve dezenformasyon yaydığı görülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir