Societe Generale, Ethereum Üzerinde Coin Piyasaya Sürdü!

Büyük bir Fransız bankacılık ve finansal hizmetler firması olan Societe Generale, özel kripto varlık kolu aracılığıyla Ethereum (ETH) tabanlı bir stablecoin başlatıyor. İşte detaylar…

Societe Generale, Ethereum tabanlı stablecoin çıkarıyor

Societe Generale-Forge (SG-Forge), 20 Nisan’da kurumsal müşterileri hedefleyen avroya sabitli stablecoin olan EUR CoinVertible’ın lansmanını duyurdu. EUR CoinVertible stablecoin, EURCV sembolü altında işlem görecek. Yeni kripto varlık yalnızca Societe Generale’in mevcut Müşteri Tanıma ve Kara Para Aklamayı Önleme (KYC-AML) prosedürleri doğrultusunda kabul ettiği yatırımcılar tarafından kullanılabilecek.

SG-Forge CEO’su Jean-Marc Stenger verdiği demeçte, “Önümüzdeki haftalarda Societe Generale-Forge, potansiyel müşterilerin ilgisini değerlendirecek ve kademeli olarak benimsenmesi için sorularına yanıt verecek” dedi. Token, kripto ticaret alanları da dahil olmak üzere uygun piyasa platformları aracılığıyla yalnızca kurumsal nitelikli yatırımcılara sunulacak.

Stablecoin, gerekli düzenlemelere uygun

EURCV stablecoin, geleneksel sermaye piyasaları ile kripto varlıklar ekosistemi arasındaki boşluğu doldurmak üzere tasarlandı. SG-Forge, on-chain işlemler için yeni bir uzlaştırma varlığına yönelik artan talebe yanıt olarak kripto varlığı piyasaya sürmeye karar verdi. Stablecoin’in diğer faydaları arasında kurumsal hazine, nakit yönetimi ve nakit havuzlama faaliyetleri, on-chain likidite fonlaması ve refinansman çözümleri için yeni çözümlerin etkinleştirilmesi yer alıyor.

SG-Forge, EUR CoinVertible stablecoin’in, Compliant Architecture for Security Token veya CAST olarak bilinen açık kaynaklı birlikte çalışabilirlik ve menkul kıymetleştirme çerçevesi de dahil olmak üzere önemli piyasa standartlarına uygun olduğunu belirtti. Firma, stablecoin’lerin değerini destekleyen teminat varlıklarının ihraççıdan “tamamen ayrılmasını” sağlayacağını ve günlük şeffaflık raporları ve teminat pozisyonları sağlayacağını vurguladı.

Stenger, EUR CoinVertible akıllı sözleşmesinin profesyonel hizmetler ağı PwC tarafından denetlendiğini söyledi. Stablecoin’in çıkarılması için SG-Forge’a White & Case hukuk firması tarafından danışmanlık hizmeti verildi. Mütevelli rolü, Fransız mali düzenleyici Autorité des Marchés Financiers tarafından düzenlenen bir özel sermaye şirketi olan Equitis Gestion tarafından sağlanmakta. Ayrıca, stablecoin, Kripto Varlık Piyasaları veya MiCA çerçevesi olarak bilinen yaklaşan Avrupa kripto varlık düzenlemelerine uygun olarak geliştirildi.

Societe Generale, bir süredir kripto paralar üzerinde çalışıyor

SG-Forge CEO’su, bankacılık sınıfı bir yapı altında inşa edilen stablecoinlerin, yerel kripto ekosistemine olan güveni artırma konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Kendisi,  “Bu lansman, SG-Forge’un gerçek para kurumları ve şirketleri veya kripto endüstrisindeki kuruluşlar gibi müşterilerine yenilikçi çözümler sunma ve Blockchain’e dayalı yeni piyasa altyapılarının ortaya çıkmasını kolaylaştırma yol haritasında önemli bir adım,” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın en büyük bankalarından biri olan Societe Generale, son birkaç yıldır kripto para birimi ve Blockchain ile ilgili hizmetlerle ilerliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Eylül 2022’de şirket, Security Services iştiraki aracılığıyla kripto fon yöneticileri için saklama hizmetleri başlattı. Firma ayrıca Ethereum (ETH) dışında Tezos gibi Blockchain’ler üzerinde menkul kıymet tokenları çıkarmayı aktif olarak deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir