Tam 13 kadın, ünlü oyuncu Gerard Depardieu’yu cinsel tacizle suçluyor: Dokundu, müstehcen sözler etti, inleme sesleri çıkardı

Son yıllarda hakkında açılan cinsel taciz suçlamalarıyla gündeme gelen Fransız aktör Gerard Depardieu hakkında yeni bir rapor yayınlandı. Fransız Araştırma sitesi Mediapart’ın raporuna göre aktör 20 yıllık kariyeri boyunca kadınlara cinsel tacizde bulundu.

Şirketin raporu, aktörün 2004 ile 2022 yılları arasında sette yaptığı eylemlere ilişkin iddiaları ayrıntılarıyla anlatıyor.

Fransız araştırma sitesi Mediapart, Depardieu’nun geçen yıl sona eren yaklaşık 20 yıllık bir süre boyunca setteki eylemlerinin aylarca süren incelemesinin sonuçlarını Çarşamba günü yayınladı.

13 kadının ifadesini içeren rapor, Netflix dizisi Marseille, dönem biyografisi Dumas ve komedi Big House da dahil olmak üzere yüksek profilli televizyon ve film setlerinde Depardieu tarafından çok sayıda müstehcen yorum, el yordamıyla ve uygunsuz eylemde bulunulduğunu iddia ediyor.

Yıldız, Mediapart direktörüne yorum yapmayı reddetti, ancak Depardieu’nun avukatları herhangi bir suç teşkil eden davranışı reddetti. Paris merkezli hukuk firması ‘Cabinet Temime’, raporun “çok öznel değerlendirmelere ve/veya ahlaki yargılara” dayandığını düşündüklerini söyledi.

Habere de yer veren The Guardian gazetesi, ayrıca yorum için Depardieu’nun temsilcilerine başvurdu.

Aktörün iddia edilen davranışının büyük ölçüde genç kadın aktörlerin, makyözlerin ve set teknisyenlerinin istenmeyen dokunuşları ve el yordamıyla hareketlerinin yanı sıra müstehcen yorumlar ve “sürekli inilti sesleri” içerdiği görülüyor.

Bu tür davranışlar, diğer ekip üyeleri tarafından genel olarak görmezden gelinmiş gibi görünüyor ve genellikle hoş görülmesi gereken bir tuhaflık olarak gülüp geçiyor: “Oh, sorun değil, bu sadece Gérard!”

The Guardian gazetesinde yer alan haberde, aktörün iddia edilen davranışlarının büyük ölçüde genç kadın oyunculara, makyözlere ve set teknisyenlerine yönelik bu kişilerin onayı olmadan gerçekleştirdiği fiziksel temas ve dokunuşların yanı sıra müstehcen yorumlar ve “inilti sesleri” içerdiği görülüyor.

Mediapart’ın temasa geçtiği 20 yapımcı veya yönetmenden yalnızca 11’inin yanıt verdiği raporda, bunlardan biri hariç tümü setlerinde bu tür davranışlardan veya buna ilişkin herhangi bir iddiadan haberdar olmadıklarını söyledi.

CİNSEL SALDIRI SUÇLAMASIYLA AÇILAN DAVA SÜRÜYOR

Depardieu’nun rol aldığı Disco ve Turf filmlerinin yönetmeni Fabien Onteniente, kast yönetmeninin oyuncuyu birlikte çektikleri ilk filmlerinde kadınlar konusunda uyardığını söyledi. Beş yıl sonra benzer iddiaları duyunca oyuncuyla ilgili durumla yüzleştiğini ifade etti.

DEPARDİEU SUÇLAMALARI REDDEDİYOR

2018 yılında, aktör Charlotte Arnould, aktörün kendisine iki kez cinsel tacizde bulunduğunu iddia ederek tecavüz suçlamasında bulundu. Depardieu’nün suçlamaların düşürülmesi yönündeki başarısız girişiminin ardından dava Fransız mahkemelerinde hâlâ devam ediyor. Depardieu ise suçlamaları tamamen reddediyor.

SUÇLAMALARA RAĞMEN FİLMLERDE ROL ALIYOR

Fransa’da yönetmenler ve yapımcılar, süren davalara ve tartışmalara rağmen oyuncuyu almaya devam ettiler ve geçen yıl Depardieu, polisiye dizisi Maigret’in yeni versiyonu da dahil olmak üzere beş filmde rol aldı.

Gerard Depardieu kimdir?

Beyazperdede dev gövdesiyle narin şahsiyetlere bürünebilen bir oyuncu olan Depardieu bugüne kadar 170 civarında filmde rol aldı.

1990’da Cyrano ile Cannes’da en iyi oyuncu ödülünü aldı ve Oscar’a aday gösterildi.

Son yıllarda Fransız vergi yasalarını protesto ederek Belçika’ya taşınması ve Rus vatandaşlığı almasıyla gündeme geldi.

Depardieu’nün vatandaşlık belgesini bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir