Fatih Altaylı, Türkiye’nin Suriyeli Mültecileri Çalıştırmak İçin Almanya’dan Aldığı Fonu Topa Tuttu!

Gazeteci Fatih Altaylı, Almanya’nın Türkiye’ye Suriyelilere iş bulması için verdiği fon üzerinden iktidarın ‘sığınmacı’ politikasını eleştirdi. 

‘Biz Avrupa’nın foseptiğiyiz’ diyen Altaylı, yaşananları ‘rezillik’ olarak nitelerken, ‘Bu tam bir uşaklıktır, bu Avrupalıları rahat ettirmek için kendi halkına eziyet etmektir’ dedi.

Kendine ait YouTube kanalında günceme ilişkin değerlendirmelerde bulunan gazeteci Fatih Altaylı, dün yaptığı programda Ziraat Bankası’nın en az 1 Suriyeli çalıştırmak kaydıyla KOBİ’lere vereceği 1.5 milyon liralık kredi uygulamasını eleştirmişti.

Bugün programına bir düzeltmeyle başlayan Altaylı, Türkiye Kayıtlı İstihdam Projesi’nin Almanya tarafından finanse edilen bir proje olduğunu paylaştı. 

Almanya’nın Türkiye’ye Suriyelilere iş bulması için para verdiğini söyleyen Altaylı, ‘Kendileri baksalardı 1 lira harcayacaklardı, bizde Suriyelilere baktırıyorlar; bizim başımıza bela oluyor, demografik yapımızı bozuyor, toplumsal sorun yaratıyor üstelik de bunun için 1 lira 5 kuruş harcıyor. Yani biz Almanya’nın mülteci oteliyiz, bizi Avrupa’nın foseptiği olarak görüyorlar. Tam bir rezilliktir bu…’ dedi.

Yürütülen mülteci politikasını ‘uşaklık’ olarak değerlendiren Altaylı, iktidara sert sözlerle yüklendi.

Altaylı’nın açıkalamaları şu şekilde: 

‘Burada benim kiram artıyor, enflasyon artıyor, kişi başına düşen milli gelir bozuluyor, her şey allak bullak oluyor ve geleceğe yönelik çok büyük bir demografik tehlikeyle karşı karşıya kalıyoruz… Almanya diyor ki ‘al bu parayı sen bunlara bakmaya devam et’ ve bunu yapanlar mangalda kül bırakmıyorlar ‘yerli ve milliyiz’ diye. Siz ne yerli, ne millisiniz.

Suriyeliler Almanya’ya gelmesin, sen bunları çalıştır diye para veriyorlar. Onları çalıştıracaksın Türkler işsiz kalacak. Ne güzel ülke, ne vatanseverlik bu… Bu vebal bunların boynundan nasıl çıkacak?”

Almanya’nın mülteci politikasını doğru bulan Altaylı, ‘Göçmen alacaksa seçerek, sayıyla alıyor kendi demografisini bozmuyor. Çünkü Almanya’yı akıllı insanlar yönetiyor. Almanya’yı düzgün insanlar yönetiyor, sorun Almanya’da değil sorun bizde’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir