Gözaltına alınan TRT muhabirinden ilk fotoğraf

TRT Haber’in 25 yıllık savaş muhabiri Elif Akkuş, hakkında çıkarılan yakalama kararı sonrasında ifade vermek için gittiği polis merkezinde gözaltına alınmıştı. Avukat Hüseyin Ersöz, Akkuş’un dün akşamdan bu yana iki kez hastaneye kaldırıldığını, şu anda da hastanede müşahede altında tutulduğunu açıkladı.

Ersöz, “Geçmişte beyin ameliyatı olan ve stent takılan saygın ve bilinir bir gazeteciyi ifadeye çağırmak mümkünken, gözaltına aldırmanın gayrıhukukiliğini tartışmıyorum bile” dedi.

Ersöz, Akkuş’un Tansiyon değerlerinin düşmemesine karşın bugün, hastane odasında polis tarafından ifadesinin alındığını ifade etti.

Sosyal medyada son durumu paylaşan Ersöz, şunları dile getirdi:

“TRT Haber Muhabiri Elif Akkuş), sağlık durumu sebebiyle Ankara Medicana Hastanesi’nde bulunuyordu. Tansiyon değerleri düşmemesine karşın bugün, hastane odasında polis ifadesini aldı ve Savcı tarafından gözaltına son verildi.

Akşam saatlerinde Savcılıkla, Hastane Yönetimi arasında gerçekleştiği bilgisi verilen görüşme sonrası, ani bir kararla Elif Akkuş’un taburcu edilmesi kararlaştırıldı. Hastane Yönetimi, polise haber verildiğini ve Elif Akkuş’un polis nezaretinde Adliyeye götürüleceği bilgisini verdi.

Gözaltı işlemi biten, beyninde stent takılı, emboli tehlikesi olan hasta bir kişi, 18/7 tansiyon değerleriyle polis eşliğinde Adliyeye götürülecek! Bu hukuk “düzeninde” daha neler göreceğiz bakalım.”

NE OLMUŞTU

TRT’nin 25 yıllık savaş muhabiri Elif Akkuş, hiçbir gerekçe belirtilmeden açığa alınmış, hakkındaki uzaklaştırma süresi dolduktan sonra da TRT binasından içeri alınmamıştı. Ersöz, hukuka aykırı şekilde yapılan işleme karşı Ankara 25. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Akkuş’un avukatı Hüseyin Ersöz, süre bitmesine rağmen TRT binasından içeri alınmadığını ve dilekçelerine yanıt verilmediğini söylemişti.

Ersöz, dün anonim bir X hesabından yapılan paylaşımların “bilgi kaynağı” olmak iddiasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılarak İstanbul’daki evinde arama yapılan TRT Haber Muhabiri Elif Akkuş’un Ankara’da gittiği emniyet merkezinde gözaltına alındığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir