Piyasaların gözü Merkez Bankası’nda

Ekonomistler, Merkez Bankası’nın bu ayki toplantıda 500 baz puanlık artışla, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 30’a çıkarmasını bekliyor. Anket sonuçlarına göre, 250 ile 600 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 27.50 ile yüzde 31, yıl sonu politika faizi beklentileri ise yüzde 35 ile 45 arasında yer aldı.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında TCMB, politika faizini piyasa beklentilerinin çok üstende 750 baz puan artırarak yüzde 17.50’den yüzde 25’e çıkarmıştı.

Beklentiler 250 baz puan artış yönündeydi. TCMB açıklamasında enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği belirtildi.

Merkez Bankası, haziran ayındaki toplantısından itibaren para politikasında sıkılaştırmaya gitti. Merkez Bankası, hazirandaki toplantıda faizde yukarı yönlü adım atarak indirim sürecini 27 ay sonra sonlandırmıştı.

GEÇEN AY % 25’E YÜKSELTTİ

Yeni başkan Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk toplantısını haziranda yapan kurul, politika faizini 6.5 puan artışla yüzde 15’e yükseltmişti. Merkez Bankası temmuz toplantısında politika faizini 2.5 puan artışla yüzde 17.50’ye yükseltmişti. Ağustos toplantısında faiz artışına devam eden Merkez Bankası, 7.5 puanlık artışla faizi yüzde 25’e çıkardı. Üç aydaki toplam faiz artışı 16.5 puana ulaştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir